کتاب های روانشناسی انتشارات شلمچه

عنوان کتاب:

درخشش با تکه‌های کاریزما

نویسنده:

زهرا همتیان سورکی

ناشر:

شلمچه

قطع کتاب:

رقعی

شابک:

۹۷۸-۶۲۲-۶۸۰۴-۸۳-۷

تعداد صفحه:

۱۷۶

قیمت:

۳۹۰۰۰ تومان

معرفی کتابهمینکه خود را شایستۀ دست یافتن به لیاقت‌های خود بدانید، به لحاظ احساسی و منطقی بخواهید که محکم باشید، روابط بهتری با دنیای درون و بیرون خود داشته باشید، خود را شایسته موفقیت‌های پیش فرض ذهنی خود بدانید و شور و اشتیاق رسیدن به هدف‌های خود را داشته باشید، و اگر باور داشته باشید جذابیت‌های شخصیتی شما پیرو برخی مهارت‌ها می‌توانند به طرز قابل توجهی افزایش یابند، همه از دلایلی هستند که خواندن این کتاب به شما توصیه می‌شود. در این کتاب در مورد مباحث مختلفی صحبت شده است که در مجموع، به شما «خوب بودن»، «مؤثر بودن» و «کسب قدرت با کمک نسخۀ خوش‌خط‌تری از خودِ واقعی‌تان» را آموزش می‌دهد. اگر به دور از هرگونه سوگیری ذهنی و تعصب و پافشاری روی باورها و یا حتی مطالعات گذشته‌تان مطالب این کتاب را مطالعه کنید و قدرت پذیرشتان را بالا ببرید به شما قول می‌دهم بعد از مطالعه این کتاب و با بکار گرفتن مطالب گفته شده در بخش‌های مختلف، آینه شخصیت شما که قطعاً یگانه و منحصر بفرد خودتان است شفاف‌تر از پیش بدرخشد و این درخشش به شما کمک می‌کند تا در عرصه‌های مختلف دریافت‌های متفاوت و باور نکردنی را از دنیای درون و بیرونتان داشته باشید. موفق بودن، بدست آوردن دستاوردهای عینی، دیده شدن توانایی‌ها و مورد احترام قرار گرفتن، به شما قدرت و اعتماد به نفس می‌دهند و موجب می‌شوند هر روز قوی‌تر از قبل به پیش روید. به شما امکان می‌دهد که قدرتمندی، رشد و پیشرفت‌هایتان را دوام دهید و در مجموع موجب می‌شود همواره با مرور کارنامه و روال ارتباطی خود، به خود لبخند بزنید.

کلید واژه ها: واقع‌بین باشید، هرگز منتظر روبه‌راه شدن همه شرایط باقی نمانید، در بسیاری از موقعیت‌ها معنای پیشرفت؛ بقا، صبوری و بازنگری صحیح است، اصلاح و بازنگری مسیر طی شده، دقیقاً چه وقت به استقبال تغییر بروم؟!، پیشرفت؛ راه‌های مختلفی دارد. پذیرای تغییر باشید! ، چگونگی تغییر و تعریف گزینه‌های باز، هیچ وقت همه چیز کامل نیست، ارزش‌های ذهنی خود را بشناسید، از ارزش‌های ذهنی تا ثروت عزت نفس، خود شما می‌توانید برای خودتان انتخاب‌ها و فرصت‌های جدید خلق کنید. ، ارتباط مؤثر، یک اهرم قوی برای خلق فرصت‌های خارق‌العاده جدید، اعتماد به نفس یعنی خیلی چیزها، روابطتان را بدرستی تنظیم کنید، استفاده از زمان

عنوان کتاب:

خودتو بساز

نویسنده:

فاطمه منصوری (آزاده)

ناشر:

شلمچه

قطع کتاب:

رقعی

شابک:

۹۷۸-۶۲۲-۶۸۰۴-۳۷-۰

تعداد صفحه:

۹۶

قیمت:

۲۰۰۰۰ تومان

معرفی کتابانسان از روزی که خلق شد و پا به هستی گذاشت توانایی‌هایی در او قرار گرفت که هرگز به طور کامل پی به آن نخواهد برد. مگر معدود آن‌ها که به خویش پرداخته و با کلنگ خودشناسی تمام وجودشان را زیر و رو می‌کنند و با شجاعت تمام با ناخالصی‌ها روبه رو می‌شوند و بدون هیچ تعصبی آن‌ها را می‌پذیرند و به دنبال برطرف کردن آن‌ها بر می‌آیند. در این راه با مسائلی روبه رو می‌شوند که هر مسئله یک دنیا تجربه با خود به همراه دارد. انسان زمانی می‌تواند درس بگیرد که تنها بخواهد! بخواهد تغییر کند و یا بخواهد به انسان بهتری تبدیل شود و پس از کسب هر توانایی به آن بسنده نکند و مانند کاوشگری تشنه به دنبال توانایی بعدی در خود برود و هرگز دست از آموزش دیدن و تلاش کردن بر ندارد. منظورم از آموزش؛ ریاضی، فیزیک، تاریخ و… نیست و یا به دست آوردن یا کسب کردن انواع مدارک تحصیلی نیست. اگرچه آن‌ها برای زندگی و شروع یک علم لازم است اما به تنهایی برای یک عمر درست زیستن یا روبه رو شدن با خود کافی نیست. زندگی در چرخش و حرکت است و هرگز از ادامه باز نمی‌ایستد. زندگی هر لحظه بازی‌های جدیدی را به ما نشان می‌دهد که بایستی توان بازی کردن با آن را داشته باشیم. از هر بازی تنها باید آموخت! اگر قوانین بازی را یاد بگیریم می‌بینیم زندگی آنقدر هم که فکر می‌کنیم خشک و سخت نیست و اگر تاکنون من بارها و بارها شکست خورده‌ام دلیل بر بی‌عدالتی و بی‌مهری دنیا نیست بلکه دقیقاً به خاطر عادلانه بودن روزگار است که در این نقطه قرار دارم. این کتاب ماحصل هفده سال زندگی مشترک و کسب آموزش‌هایم از اساتیدم در کنگره ۶۰ بوده و همچنین تجربیات شخصی بنده در مواجه با مشکلات زندگی و حل کردن آن‌ها به زبان ساده و روان می‌باشد که به طور چکیده و اختصار در اختیار شما خواننده عزیز که به دنبال آرامش و ساده زیستن هستید قرار دهم. با تمام قدرت می‌نویسم: دوست من در هر مقامی که هستی خودت را دست‌کم نگیر و بدان خداوند مهربان بخشنده، توانایی‌هایی را به تو بخشیده که خود از آن‌ها بی‌خبری برای آن‌ها و مقام انسانی‌ات ارزش قائل شو و بدان خداوند به تو الطاف زیادی داشته و خواهد داشت.

کلید واژه ها: غیرممکن‌ها رو ممکن کن، قربانی نباش، شانه خالی نکن، فقط بخواه، بهترین خودت باش، عقاب تیز پرواز، شکر نعمت، ناامیدی ممنوع، برام مهمی، یکنواخت نبودن، رودرواسی نکن، لذت کودکی، هیچکس از اول نمی‌خواست، آینه خوبی، آزادانه زندگی کن، قوی بودن، زشت یا زیبا، توانایی خواب رفته، بی‌همتا باش، خودتو بساز

عنوان کتاب:

ازدواج سالم

نویسنده:

امیر شیرین زاده

ناشر:

شلمچه

قطع کتاب:

رقعی

شابک:

۹۷۸-۶۲۲-۶۸۰۴-۲۰-۲

تعداد صفحه:

۱۵۰

قیمت:

۳۷۰۰۰ تومان

معرفی کتابروش مشخصی برای پیشگیری از خیانت، طلاق و مشکلات شدید ارتباطی وجود دارد. لازم است خودمان فرد سالمی باشیم. فردی که انتخاب می کنیم نیز، سالم و مناسب باشد؛ و در نهایت مهارتهای ضروری زندگی مشترک را بدانیم. اثری که در دست دارید، سلامت خودتان را بررسی می کند، شیوه شناسایی افراد سالم و مناسب را آموزش می دهد، چگونگی برقراری ارتباط را ذکر می کند؛ و در نهایت به مهارتهای ضروری یک رابطه پایدار می پردازد.

کلید واژه ها: ازدواج، همسرداری، ازدواج موفق، انتخاب همسر، رابطه عاطفی

عنوان کتاب:

رهایم نکن

نویسنده:

امیر شیرین زاده

ناشر:

شلمچه

قطع کتاب:

رقعی

شابک:

۹۷۸-۶۲۲-۶۸۰۴-۲۷-۱

تعداد صفحه:

۹۵

قیمت:

۳۷۰۰۰ تومان

معرفی کتاب: بسیاری از اختلافات رایج در روابط، به تله رهاشدگی باز می­گردد. تله رهاشدگی در دوران کودکی شکل می­گیرد. فرزندانی که در رابطه با والدینشان یا جانشین­های آنها، وابسته بوده­اند و یا محیط امن روانی را تجربه نکرده­اند، در بزرگسالی دچار بی­ثباتی و روابط بدون سرانجام می­شوند. آنها به طور مکرر نگرانند که طرف مقابل خیانت کند و یا او را از دست بدهند. حتی در برخی از موارد، خودشان رابطه را به پایان می­رسانند تا طرف مقابل آنها را رها نکند. این افراد ترس عمیقی از رهاشدن، ترک شدن و طرد شدن دارند؛ و به دلیل این ترس عمیق درونی، رفتارهای ناسالمی را تکرار می­کنند. رفتارهایی که در نهایت منجر به از دست رفتن رابطه، و تکرار تراژدی تلخ کودکی می­شود.

کلید واژه ها: طرحواره، طرحواره رهاشدگی، ترس از تنهایی، مشکلات ارتباطی، کنترلگری

عنوان کتاب:

روانشناسی شخصیت زبان بدن

نویسنده:

حمیدرضا محمدی (میثم)

ناشر:

شلمچه

قطع کتاب:

وزیری

شابک:

۹۷۸-۶۲۲-۶۸۰۴-۸۲-۰

تعداد صفحه:

۱۳۲

قیمت:

۳۰۰۰۰ تومان

معرفی کتاب: شواهد پژوهشی نشان می‌دهد ویژگی‌های شخصیتی انسان‌ها پیش‌بینی‌کننده رفتارها و حالات پرخاشگرانه آن‌ها است. در زبان روزمره مردم یکدیگر را با عباراتی مانند «بسیار باشخصیت» یا «دارای شخصیت خوب» توصیف می‌کنند. معمولاً این راهی است برای بیان این مطلب که فرد مورد نظر مجموعۀ متنوعی از رفتارهای جالب‌توجه اجتماعی را از خود نشان می‌دهد؛ اما در زبان یک روان‌شناس گفتن اینکه شخص از شخصیت «بیشتر» یا «کمتر» برخوردار است، کاملاً بی‌معنی خواهد بود. تعریف دیگر از شخصیت که می‌توان نام برد و از کارهای تحقیقاتی نشأت‌ گرفته است تعریف کتل است: شخصیت آن چیزی است که رفتار را در یک موقعیت معین و با یک حالت عاطفی معین تعیین می‌کند. شخصیت یکی از مفاهیمی است که از ابتدای شکل‌گیری تفکر، بر روی انسان همراه آن مورد توجه و بحث قرار گرفته است و اندیشمندانی در حوزه‌های مختلف علوم انسانی به بیان ساختار آن پرداخته‌اند. روانشناسی نیز یکی از علومی است که به‌گونه‌ای عالمانه‌تر قدم در تعریف این مفهوم و ساختار آن اقدام کرده است.  همان‌طور که می‌دانید زبان بدن یا Body Language یکی از اجزای ارتباطات غیرکلامی است که در برقراری ارتباطات روزمره ما جایگاه بسیار پررنگی دارد. زبان بدن در متن زندگی ما قرار دارد، از ارتباطات روزانۀ ساده تا مذاکرات پیشرفته زبان بدن، نتایجی که ما به دست می‌آوریم را تحت تأثیر قرار می‌دهد. ما می‌توانیم با یادگیری زبان پیام‌های بهتری را در روابط کاری و اجتماعی خود ارسال و دریافت کنیم، به بیان بهتر وقتی زبان بدن را یاد می‌گیریم می‌توانیم کنترل بیشتری روی پیامی که می‌خواهیم ارسال کنیم داشته باشیم و پیام‌ها و رفتارهای دیگران را بهتر شناسایی کنیم.

کلید واژه ها: شخصیت، ویژگی‌های شخصیت، عوامل تعیین‌کننده شخصیت، عوامل درک شخصیت، نظریه‌های عاملی شخصیت و عوامل بنیادین آن، مکاتب شخصیت‌شناسی، دیدگاه‌های شخصیت، تعریف اختلال شخصیت، مروری بر تاریخچه شکل‌گیری اختلال‌های شخصیت، ملاک‌های تشخیصی کلی برای اختلال شخصیت بر اساس DSM-IV، طبقه‌بندی اختلال‌های شخصیت، اختلال‌های شخصیت «به گونه دیگر مشخص نشده»، ویژگی‌های اختلال شخصیت، میزان شیوع اختلال شخصیت، سبب‌شناسی اختلال‌های شخصیت، تیپ شخصیتی A، ویژگی‌های شخصیتی–رفتاری تیپ A، الگوهای رفتاری و استرسی نوع A، رفتار نوع A و سلامت، عوامل اصلی گرایش افراد به تیپ A، تیپ شخصیت B، ویژگی‌های تیپ شخصیتی B، مقایسه تیپ‌های شخصیتی A و B، تیپ شخصیتی درون‌گرا و برون‌گرا، انواع و خصوصیات افراد درون‌گرا، خصوصیات افراد برون‌گرا، تیپ‌های شخصیت نه‌گانه اینیاگرام، اینیاگرام چه کاربردی دارد؟ چگونه می‌تواند به افراد کمک کند؟، تاریخچه زبان بدن، اهمیت یادگیری زبان بدن چیست؟، مهارت زبان بدن ذاتی است یا اکتسابی؟، زبان بدن قدرتمند و تأثیرگذار، شخصیت شناسی در زبان بدن، جایگاه زبان بدن، فواید زبان بدن، زبان بدن مردان، ارتقا دادن سیستم ارتباطی، زبان بدن در سخنرانی، چرا زبان بدن تا این اندازه اهمیت دارد؟، اهمیت ارتباط چشمی در سخنرانی، زبان بدن و تریبون، چگونه از روی چهره افراد را بشناسیم، رازهای اصلی شخصیت شناسی زبان بدن، نکات شخصیت شناسی درباره زبان بدن، زبان بدن چطور راستگویی را ثابت می‌کند؟

عنوان کتاب:

تربیت بدون فریاد

نویسندگان:

فاطمه کارگر، محمدطاها کارگر، توحید کارگر

ناشر:

شلمچه

قطع کتاب:

رقعی

شابک:

۹۷۸-۶۲۲-۶۸۰۴-۳۲-۵

تعداد صفحه:

۱۰۰

مبلغ سرمایه‌گذاری:

۲۹۰۰۰ تومان

معرفی کتاب: در زمان‌های نه چندان دور توجه کامل برای تربیت صحیح فرزند به شکل اکنون که پدر و مادر فرزندشان را جز لاینفک سرمایه زندگیشان می‌دانند وجود نداشت. کودکان در محیطی به مراتب متفاوت‌تر از فضای بوجود آمده حال حاضر رشد می‌کردند. الگوپذیری به دلیل محدود بودن الگو‌یابی فقط از طریق والدین صورت می‌گرفت در صورتی که در عصر حاضر به دلیل پیشرفت ارتباطات اجتماعی و افزایش روزافزون رسانه‌های جمعی بسیار دیده شده که فرزندان با کسی مچ می‌شوند یا از فردی الگو می‌گیرند که پدر و مادر هیچ آشنایی با آنها ندارند. فرزند در نوجوانی از آنها سرمشق می‌گیرد و متد زندگیش را بر اساس وی رقم می‌زند و متأسفانه بسیار دیده شده در برابر مخالفت‌های والدین کورکورانه مقاومت می‌کنند. حال به دلیل تأثیر این مهم بر آن آمده‌ایم کتابی در خصوص شیوه صحیح تربیت فرزند نگاشته شود باشد که این اقدام بتواند گام کوچکی در جهت رسیدن به هدف والای شما داشته باشد؛ و این را در نظر داشته باشیم که من و شما والدین عزیز اگر از دوران شیردهی و حتی جنینی دلبندمان اقدامات خاصی در جهت رشد و بالندگی فکری، عاطفی، هیجانی و… انجام دهیم به مراتب رسیدنمان به قله خواستنی‌ها بهتر و سهل‌تر روی خواهد داد. این کتاب مشتمل بر داستان شخصی، اقدامک، نکات طلایی و از همه مهمتر تصاویری است که شما دوستان و مخاطبان ارزشمندم می‌توانید به اتفاق فرزندتان بخوانید و دردانه‌تان از دیدن آن تصاویر لذت ببرد و شما در قالب داستان آنچه برای او مفید و لازم است را بیان نمایید.

کلید واژه ها: تربیت کودک، شیوه صحیح تربیت کودک، سبک‌های فرزند‌پروری، سبک مقتدرانه، سبک فرزند‌پروری سهل‌گیرانه، سبک مستبدانه، شخصیت شناسی، شخصیت شناسی در کودکان، کودک فعال و سرزنده، کودک حساس و زودرنج، کودک لجباز و سمج (کودک بد قلق)، کودک جدی و مقتدر، دغدغه‌های والدین، گریه در نوزادان، دلایل گریه در نوزادان، انواع هوش، انواع هوش از نظر گاردنر، انواع هوش در کودکان، دل‌نگرانی‌های والدین، از شیر گرفتن، جدا خوابوندن، بد غذایی کودک، بازی‌های مناسب با کودک، کودک و رسانه، تأثیرات رسانه‌ها در کودکان، ترس‌های کودک، دلایل ترس در کودک، تخیلات کودک، تنش بالا در خانواده، ترس از تنهایی، ترس از تاریکی

عنوان کتاب:

خشم (روش‌های پیشگیری و کنترل آن)

نویسندگان:

روشنک بهشتی زاد، مریم بهشتی زاد، نسرین محمدی.

ناشر:

انتشارات شلمچه

قطع کتاب:

رقعی

شابک:

۹۷۸-۶۰۰-۸۸۱۳-۱۱-۸

تعداد صفحه:

۱۰۰

قیمت:

۱۰۰۰۰ تومان

معرفی کتاب: خشم احساسی است که میزان آن از تحریک خفیف و احساس رنجش تا، احساسی شدید و جنون‌وار در نوسان است. همه خشم را به خوبی می‌شناسند و در کل واکنش طبیعی به ناکامی و بدرفتاری‌ها محسوب می‌شود. ما ناگزیریم در طول زندگی با موقعیت‌هایی رو به رو شویم که ما را خشمگین می‌کنند. ویژگی خشم این است که در عین حالی که جزئی از زندگی و قابل کنترل است، می‌تواند ما را از رسیدن به هدف‌هایمان باز دارد. شیوه طبیعی و غریزی بروز خشم، ارائه واکنش‌های پرخاشجویانه است. خشم پاسخ طبیعی نسبت به تهدید است. خشم، انرژی لازم را در افراد ایجاد می‌کند تا بتوانند در صورتی که حق آن‌ها ضایع شود به دفاع برخیزند. تأیید این ادعا تغییرات جسمانی است که در مواقع خشم آن‌ها را احساس می‌کنیم؛ افزایش ضربان قلب، افزایش فشار خون، جریان بیشتر خون به عضلات و … همه این تغییرات که ناشی از فعالیت دستگاه عصبی خودکار است، آمادگی فرد را تأمین خواهند کرد. ولی از طرفی باید توجه داشت که ما نمی‌توانیم نسبت به هر کس یا هر چیز که ما را تحریک کرده یا آزار می‌دهد، عصبانیت بورزیم. قوانین، ضوابط اجتماعی و عقل سلیم محدودیت‌هایی را برای بروز عصبانیت به شکل طبیعی اعمال می‌کنند. خشم در طی دوره‌های گذشته مکانیسمی بود که بقای بشر را به دنبال داشت، ولی واقعیت این است که قانونمندی جامعه انسانی کارکرد خشم را به شدت تحت تأثیر قرار داده است.

کلید واژه ها: خشم، علائم هشدار دهنده در مورد خشم، عوامل ایجاد کننده خشم، افسانه‌هایی در مورد خشم، شیوه‌های ابراز خشم، ارتباط و کنترل خشم، مفهوم ارتباط، موانع ارتباط، تعارض، انواع تعارض، روش رفع تعارض در عمل، روش حل مشکل از طریق مشارکت، کنترل خشم، شیوه‌های عملی برای کنترل خشم، خشم سنج، دایره پرخاشگری، بازسازی شناختی، توقف فکر، مراحل کنترل خشم، مرحله اول در مهارت کنترل خشم: خودآگاهی هیجانی، مرحله دوم در مهارت کنترل خشم: خنثی کردن خشم، مرحله سوم در مهارت کنترل خشم: قاطعیت، چگونه قاطعانه رفتار کنیم؟، آثار معنویت در  پیشگیری و درمان خشم، ویژگی‌های افراد ماهر در کنترل خشم

عنوان کتاب:

من کیستم؟ (شخصیت‌شناسی براساس تئوری اینیاگرام)

نویسنده:

حمیدرضا محمدی (میثم)

ناشر:

شلمچه

قطع کتاب:

وزیری

شابک:

۹۷۸-۶۲۲-۶۸۰۴-۸۱-۳

تعداد صفحه:

۱۴۴

قیمت:

۳۰۰۰۰ تومان

معرفی کتاب: من کیستم؟! شاید بارها به پاسخ‌های این سؤال فکر کرده‌اید؛ اما ذهن جوان شما به دشواری و سختی، پاسخ قانع‌کننده‌ای را پیدا کرده است و حق شماست که هویت فردی خود و حتی دیگران را بشناسید، خودشناسی کنید و بپرسید که کیستید و چه نقشی دارید؟! هویت همان حقیقت شخص است. شناخت شخصیت مانند یک منشور کثیرالاضلاع است که شامل جلوه‌های متعددی است. شناخت توانایی‌ها، قابلیت‌ها و استعدادهای درونی اگر برای هر انسانی حاصل شود، راهنمای مطمئن و قابل اعتمادی برای جهت‌گیری در زندگی افراد بوده و زمینه‌ساز اعتماد به نقش فرد می‌شود. قطعاً شما هم می‌دانید که شخصیت‌شناسی سودمندترین نوع شناخت است و یکی از وجوه مفید آن، این است که نگرش آدمی را نسبت به پدیده‌های جهان هستی، انسان‌ها و خالق جهان مشمول کند و یا به عبارت دیگر شناخت انفسی (دنیای درون) حتی و زمینه‌ای برای شناخت آفاقی (جهان برون) است. اگر انسان سطح انتظارات از خودش را به حد متعادل برساند و تعادل منظمی بین انتظارات و توانایی‌های خود برقرار کند، آرامش خاطر بر او مستولی خواهد شد. بدیهی خواهد تمام موارد مزبور در آستانه شناخت و تحلیل شخصیت ممکن و میسر خواهد بود. شناخت قدرت‌ها و ضعف‌های آدمی نیز تأثیر عمل خودشناختی است. حتماً می‌دانید افرادی هستند که از خودشان بیش از اندازه انتظار دارند و این انتظارات افراطی معمولاً برآورده نمی‌شود، مثلاً به شدت خود را مورد سرزنش و ملامت قرار می‌دهند و دریچه نیروی درونی خویش را کاهش می‌دهند و زمینه اولیه را برای ابتلا به مشکلات عصبی و روحی فراهم می‌کنند. از نگاه دیگر، خودشناسی مقدمه‌ای برای «خداشناسی» است. شناخت واقعی خویش، زمینه توجه به خالق را فراهم می‌کند. در نهایت فایده عملی خودشناسی، احیا و نوسازی خویشتن است. پس اگر دوست دارید در آغاز نوجوانی و جوانی در وادی «خودشناسی» قدم بر دارید، جای شکر دارد و باید بگویم چنین گرایشی را سرآغاز کمال پیشرفت روحی و فکری خود بدانید.

کلید واژه ها: شخصیت چیست؟، شخصیت، ویژگی‌های شخصیت، عوامل تعیین‌کننده شخصیت، عوامل درک شخصیت، نظریه‌های عاملی شخصیت و عوامل بنیادین آن، مکاتب شخصیت‌شناسی، شخصیت از دیدگاه اسلام، شاکله چیست؟، شکل‌گیری شاکله و شخصیت در دوران جنینی، مراحل رشد شخصیت،  نقش وراثت و محیط در دیدگاه اسلام، انواع تیپ‌های شخصیتی در قرآن، شخصیت بهنجار و سلامت روانی، گناه مهم‌ترین عامل تخریب شخصیت، تیپ شخصیتی A، ویژگی‌های شخصیتی–رفتاری تیپ A، الگوهای رفتاری و استرسی نوع A، رفتار نوع A و سلامت، عوامل اصلی گرایش افراد به تیپ A، تیپ شخصیت B، ویژگی‌های تیپ شخصیتی B، مقایسه تیپ‌های شخصیتی A و B، تیپ شخصیتی درون‌گرا و برون‌گرا، انواع و خصوصیات افراد درون‌گرا، خصوصیات درون‌گرایی، خصوصیات افراد برون‌گرا، تیپ‌های شخصیت نه‌گانه اینیاگرام، شخصیت‌شناسی بر اساس اینیاگرام، تیپ کمال‌گرا، تیپ مهرطلب یا کمک‌کننده، تیپ پیشرفت‌گرا یا موفقیت جو، تیپ رمانتیکِ محزون یا هنرمند، تیپ فکور، تیپ وفاخو، وفاجو و شکاک، تیپ خوش‌بین و خوش‌گذران، تیپ چالش‌گر یا قدرت‌طلب، تیپ صلح‌طلب و میانجی، دایره، نقاط و خطوط، تیپ‌های شخصیتی نُه‌گانه، ماهیت تیپ‌های شخصیتی، مراکز انرژی در اینیاگرام، زیرگروه تیپ‌های شخصیتی، بال‌ها در اینیاگرام، تیپ‌های شخصیتی و مراحل تحول آن‌ها، اینیاگرام؛ سیستمی برای زندگی، آزمون تشخیص شخصیت اینیاگرام (RHETI)، روایی و پایایی آزمون تشخیص شخصیت اینیاگرام (RHETI)، نمره‌گذاری آزمون تشخیص شخصیت اینیاگرام (RHETI)، شاخص تیپ اینیاگرام ریسو-هادسون (نسخه ۵٫۲)

عنوان کتاب:

حافظه شرح حال در اختلال استرس پس از آسیب (PTSD) (با تأکید بر گستره‌ی فرهنگی)

نویسنده:

مریم عبدالّهی مقدم

ناشر:

انتشارات شلمچه

قطع کتاب:

وزیری

شابک:

۹۷۸-۶۰۰-۸۲۰۵-۷۰-۸

تعداد صفحه:

۱۱۸

قیمت:

۱۳۰۰۰ تومان

معرفی کتاب: بی‌شک تروما و اختلال استرس پس از آسیب در جامعه ما افراد زیادی را درگیر خود کرده است. اهمیت تبعات جسمانی، روانی، شغلی و خانوادگی این اختلال به حدی است که سبب شده در این زمینه پژوهش‌های فراوانی انجام شود. افراد با رویدادهای آسیب‌زای مختلفی در طول زندگی مواجه می‌شوند از قبیل تصادفات، خشونت و درگیری‌های جسمانی، فاجعه‌های طبیعی چون آتش‌سوزی، سیل و زلزله، سوءاستفاده بدنی و تجاوز جنسی و بیماری‌های مزمنی چون سرطان و ایدز؛ اما آیا همه مبتلا به PTSD می‌شوند؟ از طرف دیگر، مدل‌های متداول PTSD، به عنوان یک اختلال هیجانی، فهم ما را از فرایندهای روان‌شناختی مؤثر (از جمله حافظه) در ایجاد و تداوم این اختلال گسترش می‌دهند. با این حال، از جنبه نظری و بالینی محدود می‌باشند زیرا به نقش «تفاوت‌های فرهنگی» در شدت تجربه اختلال و پیامد آن توجهی ندارند؛ بنابراین لازم است تأثیر تفاوت‌های فرهنگی به خصوص زبان، در فرایندهای روان‌شناختی مؤثر در PTSD بررسی شود تا بیش از پیش، عوامل سبب‌ساز و نگهدارنده مربوط به این اختلال کشف شوند. این مسئله به خصوص در کشور ما که بیش از کشورهای دیگر دارای قومیت‌ها و اقلیت‌هایی چندگانه است که دو زبانگی و یا حتی چند زبانگی در آن موج می‌زند حائز اهمیت می‌باشد.

کلید واژه ها: فصل اول:  اختلال استرس پس از آسیب (PTSD)، مفهوم استرس (فشار روانی) و بحران، اختلال استرس پس از آسیب (PTSD)، ملاک‌های تشخیصی، عوامل مؤثر در شروع، سیر، شدت و ماهیت PTSD، ادراک‌های شناختی، حافظه در PTSD، نظریه‌های حافظه، شناخت و هیجان (PTSD به عنوان یک اختلال هیجانی)، حافظه شرح‌ حال در PTSD، مدل‌های ساختاری یا مرتبه‌ای حافظه شرح حال، پدیده حافظه بیش کلی‌گرا، حافظه در PTSD، حافظه شرح حال رویدادی در PTSD، حافظه شرح حال معنایی در PTSD، حافظه شرح حال در گستره فرهنگی، مفهوم فرهنگ و خود، شناخت، حافظه، زبان، دو زبانگی، دو زبانگی و حافظه شرح حال، حافظه شرح حال افراد دو زبانه مبتلا به PTSD

عنوان کتاب:

آموزش بازتابی شناختی و تأثیرات آن بر یادگیری بر پایه نظریه‌ها و تحقیقات

نویسنده:

صادق بازیار

ناشر:

انتشارات شلمچه

قطع کتاب:

وزیری

شابک:

۹۷۸-۶۰۰-۸۲۰۵-۶۸-۵

تعداد صفحه:

۱۱۲

قیمت:

۱۰۰۰۰ تومان

معرفی کتاب: عصر کنونی، عصر شناخت گرایی در روان‌شناسی نامیده شده است. یکی از فرایندهای شناختی که می‌تواند برای نوجوانان مشکل‌ساز باشد، «درماندگی آموخته شده» است. آموزش بازسازی شناختی به نوجوانان کمک می‌کند تا بتوانند میزان درماندگی آموخته شده را کاهش دهند. این کار تحقیقی با هدف بررسی اثربخشی آموزش بازتابی شناختی بر کاهش میزان درماندگی و افزایش انگیزه تحصیلی دانش‌آموزان به اجرا درآمد. ابزار پژوهش در کتاب حاضر پرسشنامه پیشرفت تحصیلی دارای ۴۴ سؤال توسط عبدالله زاده و همکاران (۱۳۸۳) پرسشنامه استاندارد انگیزش تحصیلی هارتر شامل ۳۳ گویه ابزار دیگر این کار پژوهشی پرسشنامه استاندارد ۲۷ سؤالی کاهش درماندگی و پرسشنامه ۲۳ سؤالی ژندا لوئیس اثربخشی آموزش بازتابی شناختی می‌باشد که پاسخگویان به آنان پاسخ دادند. یافته‌ها: فرضیه اول حاکی از آن است که در سطح معناداری ۰۵/۰ رابطه معنی‌داری بین دو متغیر اثربخشی آموزش بازتابی شناختی بر کاهش درماندگی در بین دانش‌آموزان رابطه معنادار وجود دارد و نتایج حاصله از آزمون ضریب همبستگی پیرسون بین اثربخشی آموزش بازتابی شناختی بر پیشرفت تحصیلی در بین دانش‌آموزان رابطه معنادار وجود دارد همچنین بر اساس نتایج حاصله از آزمون ضریب همبستگی پیرسون بین صفت اثربخشی آموزش بازتابی شناختی بر افزایش انگیزه تحصیلی در بین دانش‌آموزان رابطه معنادار وجود دارد. نتایج آماری نشان داد که آموزش بازتابی شناختی میزان درماندگی آموخته شده را به طور معنی‌داری کاهش داده و پیشرفت تحصیلی را افزایش داده است.

کلید واژه ها: درماندگی آموخته شده، پیشرفت تحصیلی، انگیزه تحصیلی، اثر‌بخشی آموزش بازتابی شناختی، تعریف انگیزش، نظریه‌های انگیزش در یادگیری، راهکارهای مقابله با مشکل کمبود انگیزش یادگیری، عوامل بنیادی مؤثر بر انگیزه، ویژگی دانش‌آموزان با انگیزه، اثربخشی، انگیزش و نظریه‌های آن در آموزش و پرورش، دیدگاه رفتارگرایی، دیدگاه شناختی (شناخت‌گرایی)، دیدگاه انسان‌گرایانه، درماندگی آموخته شده، اهداف آموزشی، راه‌های کاهش درماندگی آموخته ‌شده، مبانی نظری و بررسی دیدگاه‌ها و نظریات مربوط به پیشرفت و انگیزش تحصیلی، نظریه ساخت‌گرایی: (جامعه‌شناختی)‌، نظریه کارکردگرایی (فونکسیونالیسم) جامعه‌شناختی، نظریه رفتارگرایی (روان‌شناختی)، دیدگاه‌ها و نظرات جامعه‌شناسی آموزش و پرورش و تعلیم و تربیت، نظریه‌های روا نشناختی خلاقیت و پیشرفت تحصیلی، تعلیم و تربیت از دیدگاه اسلام

عنوان کتاب:

سبک والدگری، خودتنظیمی شناختی هیجانی و تاب آوری در زنان بی سرپرست

نویسنده:

سامره ولدان

ناشر:

انتشارات شلمچه

قطع کتاب:

وزیری

شابک:

۹۷۸-۶۰۰-۸۲۰۵-۰۳-۶

تعداد صفحه:

۱۰۸

قیمت:

۱۰۰۰۰ تومان

معرفی کتاب: تاب‌آوری یکی از سازه‌هایی است که می‌تواند تبیین کننده عمیق توانایی فرد در مواجهه با استرس‌ها و مشکلات زندگی امروزی باشد. عوامل خانوادگی مناسب، از جمله محافظت کننده‌های تاب‌آوری محسوب می‌شوند. با این حال در خصوص چگونگی تاثیر‌گذاری این عوامل خانوادگی در رشد تاب‌آوری اطلاعات اندکی در دست می‌باشد.در این راستا، کتاب حاضر با هدف بررسی نقش راهبردهای خود تنظیمی شناختی هیجان، در رابطه بین سبک های والدگری و تاب‌آوری نوشته شده است. نتایج تحلیل داده‌های مدل مورد بررسی حاکی از آن بود که: ۱- سبک والدگری پذیرش-درگیری، پیش بینی کننده مثبت تاب آوری می باشد( اثر مستقیم مدل). ۲- سبک های پذیرش-درگیری والدین و پذیرش-استقلال روانی، پیش‌بینی کننده‌های مثبت راهبردهای مثبت خود تنظیمی هیجانات و پیش‌بینی کننده‌های منفی راهبردهای منفی خود تنظیمی شناختی هیجانات می باشند.

کلید واژه ها: تاب‌آوری، راهبردهای خود تنظیمی شناختی هیجان، سبک های والدگری، سبک والدگری پذیرش-درگیری

عنوان کتاب:

روان‌شناسی در قرآن

نویسنده:

صادق بازیار (شفیعی)

ناشر:

انتشارات شلمچه

قطع کتاب:

وزیری

شابک:

۹۷۸-۶۰۰-۸۲۰۵-۷۲-۲

تعداد صفحه:

۱۲۰

قیمت:

۱۰۰۰۰ تومان

معرفی کتاب: روان‌شناسی یکی از مقولات بنیادین در اندیشه معاصر است. امروزه بسیاری از فیلسوفان، جامعه شناسان و روانشناسان رویکرد کارکردگرایانه به دین دارند؛ یعنی به جای بحث عقلانی از دین (رویکرد واقع‌گرایانه) یا علاوه بر بحث عقلانی از دین، از آثار و نتایج التزام نظری و عملی به دین در حوزه نیازهای روانی و نیازهای اجتماعی بحث می‌کنند. در نوشتار حاضر، پس از معناشناسی «شخصیت» در روان‌شناسی، به مؤلفه‌های «شخصیت سالم» در گفتمان قرآن پرداخته شده است. تأمل در آرا و نظریات روانشناسان، نشان از آن دارد که روان‌شناسان در معرفی روان‌شناسی نظر واحدی ندارند و از آنجا که تأثیر مبانی فلسفی در حوزه روان‌شناسی حقیقتی انکارناپذیر است و مکاتب مختلف روان‌شناسی، در بستر معرفت‌شناسی و انسان‌شناختی رشد یافته‌اند، تأثیر دیدگاه‌های معرفت‌شناختی مکاتب مختلف در معرفی شخصیت سالم قابل ملاحظه است. از سویی دیگر، در نگاه برخی روانشناسان، ویژگی روان‌شناسی تحت تأثیر متغیرهایی چون عوامل فرهنگی و تربیتی، شرایط اجتماعی و اقتصادی و عوامل روان‌شناختی قرار دارد. در حالی که قرآن به تمام ابعاد و شئون وجودی انسان توجه نموده و او را موجودی دو بعدی «روحانی- جسمانی» معرفی نموده است.

کلید واژه ها: فلسفه اوصاف دوگانه انسان در قرآن کریم، کیفیت خلقت جنین در قرآن، تبدیل نطفه به علقه (لخته خون) و شروع خلقت انسانی، انتخاب واژه علقه در قرآن، مرحله مضغه (بافت نرم)، مرحله عظام (رشد استخوان‌ها)، مؤلفه‌های روان‌شناسی در قرآن، قرآن و ایجاد انگیزه، اصول حاکم بر اعمال انسان، شعله‌ور شدن نور مؤمنین، اثر وضو گرفتن، روح چیست؟، عالم خلق و عالم امر، روان‌شناسی در آیات قرآنی، رویکردها در اعجاز روان‌شناختی قرآن، ارتباط بین قرآن و روان‌شناسی، روان‌شناسی و دانش قرآنی، روان‌شناسی قرآنی، بینش روان‌شناسانه قرآن، برخورد با انگیزه‌ها و درگیری روانی، ایجاد تعادل میان انگیزه‌ها، تأمین بهداشت روان فردی و اجتماعی در قرآن (سلامت روانی ـ اخلاقی)، پیشگیری و درمان بیماری‌های روانی در قرآن

عنوان کتاب:

خلاصه خودفریبی‌های روانی

نویسندگان:

امین مرادنژاد، مرضیه محسنی نسب، فاطمه فلاحی

ناشر:

انتشارات شلمچه

قطع کتاب:

رقعی

شابک:

۹۷۸-۶۰۰-۸۲۰۵-۵۰-۰

تعداد صفحه:

۵۰

قیمت:

۴۰۰۰ تومان

معرفی کتاب: همه ما گرفتار گناهیم، اضطراب همراه دائمی ماست و تحریف واقعیت شگرد ماست. خود هر روز با مشکلاتی دست ‌به‌ گریبان است و از این ‌رو آسیب‌پذیر است. فروید اضطراب را به ‌صورت رنج روانی ناشی از تعارض تعریف کرد. جان میلتون شاعر می‌گوید: «ذهن اختیاردار خودش است و می‌تواند از دوزخ بهشت و از بهشت دوزخ بسازد» این به‌ویژه زمانی مصداق دارد که ذهن دچار اضطراب و تعارض می‌شود، بعد ذهن فوق‌العاده خلاق می‌شود و تمام راه‌های ممکن را برای کاستن اضطراب پیدا می‌کند. شیوه‌هایی که ذهن به‌ وسیله آن‌ها این کار را انجام می‌دهد، اغلب خودکار و ناهشیارانه و خارج از کنترل ارادی فرد رخ می‌دهند. گاهی اوقات برای به حداقل رساندن رنج روانی، ذهن با تلاش مستقیم و هشیار وارد عمل می‌شود. در واقع مکانیسم‌های دفاعی، احساسات، افکار، یا رفتارهای الگو شده‌ای هستند که نسبتاً غیرارادی بوده و در پاسخ به ادراک خطر برانگیخته می‌شوند. آن‌ها نوعی فرآیندهای ذهنی یا سبک دفاعی هستند که منجر به ظهور واکنش‌های روان‌شناختی خودکار شده و از فرد در برابر اضطراب محافظت می‌کنند. کاربرد مکانیسم‌های دفاعی فقط در صورتی حاکی از ناسازگاری است که راه و رسم همه پاسخ‌دهی‌ها در برابر سختی‌ها و دشواری‌ها باشد.  با توجه به نیاز جامعه، در این کتاب به توضیح مکانیسم دفاعی و ارتباط آن با اختلالات روانی ازجمله اعتیاد و … پرداخته شده است.

کلید واژه ها: مکانیسم دفاعی، تاریخچه مکانیسم‌های دفاعی، نظریه‌های مختلف درباره مکانیسم دفاعی، مراحل رشد روانی- جنسی، سطح هوش هیجانی و استفاده از مکانیسم‌های دفاعی، تقسیم‌بندی، مکانیسم‌های دفاعی، انواع مکانیسم‌های دفاعی، کارکردهای مکانیسم‌های دفاعی، مکانیسم‌های دفاعی بیمارگونه و آسیب‌زا، پیامدهای مکانیسم‌های دفاعی بلوغ‌یافته، ارتباط اختلالات روانی و مکانیسم‌های دفاعی، اضطراب و مکانیسم‌های دفاعی، اختلالات شخصیت و استفاده از مکانیسم‌های دفاعی، ارتباط مکانیسم دفاعی و اعتیاد، سرکوبی، انکار، واکنش وارونه (واکنش‌سازی)، دلیل‌تراشی، همانندسازی، فرافکنی، ارتباط نوجوانی با مکانیسم دفاعی، دوستان و تأثیر آن‌ها در استفاده از مکانیسم دفاعی

عنوان کتاب:

استرس (روش‌های کاهش و کنترل آن)

نویسندگان:

روشنک بهشتی زاد، مریم بهشتی زاد، نسرین محمدی

ناشر:

انتشارات شلمچه

قطع کتاب:

رقعی

شابک:

۹۷۸-۶۰۰-۸۲۰۵-۲۳-۴

تعداد صفحه:

۶۰

قیمت:

۶۰۰۰ تومان

معرفی کتاب: ذهن شما همانند باغ است. اگر شما به پیرایش و آراستن باغ تمایل نداشته باشید، واضح است که گیاهان هرزه در آن رشد می‌کنند و برخلاف آن توجه، رسیدگی و مراقبت کافی به باغ، آن را سرسبز، شاداب و قابل استفاده می‌کند. همچنان اگر شما به طور مداوم ذهن خود را با افکار نگران‌کننده و پراسترس بمباران کنید، ممکن است این حالت تا جایی پیش برود که از کنترل خارج گردد و سایر بیماری‌های روانی و جسمی دامن‌گیر شما شود. استرس از جمله چالش‌هایی است که بسیاری از مردم با آن مواجه هستند، بیماری‌های فراوانی با استرس مداوم مرتبط هستند؛ شناسایی استرس و آگاهی از اثرات آن، برای کاهش زیان‌های استرس کافی نیست. آنچه ما بدان نیازمندیم تلاش برای تغییر منبع استرس و یا تغییر واکنش نسبت به آن منبع می‌باشد، بسیاری از مشکلات روانی می‌توانند قابل پیشگیری باشند، اگر بدانید چگونه ذهنتان را به درستی مدیریت کنید، می‌توانید استرس خود را نیز اداره کنید.

کلید واژه ها: استرس یا فشار عصبی چیست؟، تفاوت اضطراب و استرس، عوامل ایجاد کننده استرس، عوامل ایجاد کننده استرس فردی، عوامل ایجاد کننده استرس گروهی، علائم و نشانه‌های استرس، تأثیر استرس بر خانواده، استرس در سازمان، کنترل استرس، کنار آمدن با استرس، روش‌های کاهش و کنترل استرس، کنترل و کاهش استرس در سازمان، ۲۰ روش مؤثر بر کاهش و کنترل استرس، مثبت فکر کنید، شدت اضطراب خود را در نظر بگیرید، مدیریت زمانِ«نگرانی»، نگرانی و ترس خود را بنویسید، لبخند، استفاده از اظهارات مثبت

عنوان کتاب:

گشایش قفل پیشرفت تحصیلی با پارادایم‌‌های کلیدی سازگاری و مسئولیت‌پذیری

نویسنده:

افسانه امیری خراسانی

ناشر:

انتشارات شلمچه

قطع کتاب:

وزیری

شابک:

۹۷۸-۶۰۰-۸۲۰۵-۷۵-۳

تعداد صفحه:

۱۶۴

قیمت:

۱۵۰۰۰ تومان

معرفی کتاب: جامعه موفق توسط افراد آن شکل می‌گیرد. انسان عامل توسعه است و این قابلیت از طریق آموزش و پرورش فرصت ظهور می‌یابد. آموزش پرورش در جوامع امروزی با کارکردهای متعدد، مسئولیت بزرگی برای تحقق اهداف فردی و اجتماعی بر عهده گرفته است و به عنوان بهترین فرصت برای شکوفایی استعدادهای انسان مطرح و مورد توجه است. در جامعه موفق فرصت‌های یادگیری را باید چنان در نظر گرفت که دانش‌آموزان امروز شهروندان فرهیخته فردا شوند. گلسر (۱۹۹۸) معتقد است که برای موفقیت فرد در زندگی بطور کلی او باید نخست موفقیت را در یکی از جنبه‌های مهم زندگی خود تجربه کند و این جنبه مهم برای بسیاری از مردم قاعدتاً مدرسه است. موفقیت در تحصیل و داشتن پیشرفت تحصیلی یکی از عرصه‌های اصلی کسب احساس موفقیت در مدرسه می‌باشد. پولین سیزر (۱۹۸۷) ابراز می‌دارد کسانی که تجربه موفقیت تحصیلی را دارند، حتی در مواجهه با شکست‌های تحصیلی گاه به گاه برخورد بهتری نسبت به دانش‌آموزان که موفقیت تحصیلی را تجربه نکرده‌اند از خودشان می‌دهند. ارزیابی پیشرفت و عملکرد تحصیلی در حوزه یادگیری و آموزش به مثابه مفهوم کنترل کیفیت در حوزه تولید و صنعت است.

کلید واژه ها: مسئولیت‌پذیری، نظریات مسئولیت‌پذیری، شکل‌گیری مسئولیت‌پذیری، عوامل مؤثر بر مسئولیت، ویژگی های افراد مسئولیت پذیر، فواید مسئولیت‌پذیری، مسئولیت‌پذیری دانش‌آموزان، منشاء تعالیم مربوط به مسئولیت‌پذیری، مسئولیت انسان از نظر اسلام، انواع مسئولیت‌پذیری، مسئولیت‌پذیری فردی و اجتماعی، ضرورت پرورش مسئولیت از لحاظ فردی، ضرورت پرورش مسئولیت از لحاظ اجتماعی، مسئولیت فردی اجتماعی، مسئولیت‌پذیری فردی، مسئولیت‌پذیری اجتماعی، رویکرد نظری مسئولیت‌پذیری اجتماعی، سازگاری، تعاریف سازگاری، خصوصیات افراد سازگار، ابعاد سازگاری، جنبه‌های دیدگاه سازگاری، تاریخچه مدارس شبانه‌روزی، اهداف مدارس شبانه‌روزی، شرایط و نحوه تأسیس مدارس شبانه‌روزی، پیشرفت تحصیلی

عنوان کتاب:

مهارت‌های زندگی (توانمندسازی اجتماعی و افزایش مهارت‌های فردی و خانوادگی در راستای کاهش طلاق)

نویسندگان:

روشنک بهشتی زاد، نسرین محمدی، مریم بهشتی زاد

ناشر:

انتشارات شلمچه

قطع کتاب:

رقعی

شابک:

۹۷۸-۶۰۰-۸۲۰۵-۵۳-۱

تعداد صفحه:

۲۸۸

قیمت:

۱۵۰۰۰ تومان

معرفی کتاب: همه ما زندگی می‌کنیم، دیگر مهارت داشتن یعنی چه؟ قسمت اول جمله کاملاً درست است، همه ما زندگی می‌کنیم، اما آیا می‌شود کیفیت زندگی هر فردی رو به تکامل باشد؟ واژه (مهارت) را برای پدیده‌ای به کار می‌برند که یا (فن) باشد، یا (هنر). خوب زندگی کردن، هم فن است و هم هنر. اگر بخواهیم راننده خوبی شویم باید مهارت رانندگی را فرا گیریم. برای نقاش ماهر و نجار خبره شدن بدون اطلاعات مورد نیاز و به روز و تمرین و فراگیری فنون لازم، به درجه استادکاری نخواهیم رسید. پس چطور ممکن است خوب و صحیح زندگی کردن را به طور ذاتی یاد داشته باشیم؟ پس باید مهارت‌های مقابله با چالش‌ها را بیاموزیم و آن‌ها را در زندگی به کار گیریم، مطمئناً همه ما برای بهتر زیستن به کسب مهارت‌هایی نیاز داریم تا بتوانیم نشاط، شادابی و سلامت روان را در زندگی خویش متبلور سازیم. انسان با توجه به پیچیدگی‌ها و دشواری‌های زندگی جهت رسیدن به رشد و پیشرفت در جنبه‌های گوناگون باید از توانایی لازم و کافی جهت مقابله با موقعیت‌های دشوار زندگی و همچنین فراهم نمودن شرایط مناسب به منظور پیشرفت همه جانبه برخوردار باشد؛ بنابراین افراد موفق، تکامل یافته و دارای سلامت روانی کسانی هستند که توانایی و مهارت کافی را در برخورد با شرایط گوناگون زندگی دارند و همواره در صدد تغییر موقعیت خویش در جهت رشد و تکامل هستند. این ویژگی‌ها نشانگر برخورداری این گونه افراد از مهارت‌های زندگی می‌باشد. بدین ترتیب برخورداری از مهارت‌های زندگی و به کارگیری آن جهت دستیابی به رشد و کمال می‌تواند بسیاری از مشکلات،‌ ناکامی‌ها و ناهنجاری‌ها را رفع نموده و یک زندگی با نشاط، پرتلاش، رو به پیشرفت و کمال،‌ مفید و سازنده را به ارمغان آورد. همه انسان‌ها به طور فطری توانایی حل مشکلات زندگی را دارند، اما این توانایی باید مطابق با شرایط و موقعیت فرد پرورش یابد به طوری که به عنوان مهارت‌های کارآمد به کار برده شود. آموزش مهارت‌های زندگی مبتنی بر یادگیری مشارکتی و عملی می‌باشد. این گونه فعالیت‌ها در افزایش سلامتی و پیشگیری اولیه از بروز مشکلات و همچنین کمک به یادگیری رفتارهای مثبت و حفظ سلامت روانی بسیار اثربخش است.

کلید واژه ها: مهارت‌های زندگی، آموزش مهارت‌های زندگی، مدل‌های آموزش مهارت‌های زندگی، خودآگاهی، اجزاء خودآگاهی، ویژگی‌های افراد خودآگاه، تمرین‌های کسب خودآگاهی، مهارت همدلی، تصمیم‌گیری و حل مسئله، ویژگی‌های افراد فاقد توان حل مسئله و تصمیم‌گیری، مراحل مهارت حل مسئله و تصمیم‌گیری، مشورت، مشکلات بین فردی، فرایند هدف‌گذاری، نقش و اهمیت ارتباط، تعریف ارتباط، فرایند ارتباط، عناصر اصلی ارتباط، موانع برقراری ارتباط، ارتباط و جرأت‌مندی (جرأت‌ورزی)، انواع جرأت‌مندی، تفکر خلاق، خلاقیت، فرایند خلاقیت، خصوصیات افراد خلاق، موانع بروز خلاقیت، راه‌های پرورش خلاقیت، تفکر انتقادی، مؤلفه‌های تفکر انتقادی، مهارت گفتگو، خودافشاگری، مدیریت هیجان‌ها، ارتباط و کنترل خشم

عنوان کتاب:

بیش‌فعالی در کودکان

نویسنده:

اقبال حکمتی نژاد

ناشر:

انتشارات شلمچه

قطع کتاب:

رقعی

شابک:

۹۷۸-۶۰۰-۹۴۸۶۵-۸-۸

تعداد صفحه:

۹۶

قیمت:

۸۰۰۰  تومان

معرفی کتاب: اختلال بیش فعالی/کمبود توجه (ADHD) شایع‌ترین اختلال رفتاری در سنین کودکی و بلوغ است. افراد مبتلا معمولاً توانایی دقت و تمرکز بر روی یک موضوع را نداشته، یادگیری در آن‌ها کند است و از فعالیت بدنی غیرمعمول و بسیار بالا برخوردار هستند. این افراد در معرض خطر بالایی برای مشکلات تحصیلی مزمن، رشد رفتار ضداجتماعی و مشکلات در روابط با همسالان، والدین و معلمان هستند. در برخورد با این کودکان عده‌ای از پدر و مادرها و معلمان کنترل خود را از دست می‌دهند و این کودکان را به‌شدت کتک می‌زنند یا آن‌ها را مورد تهدید قرار می‌دهند. در نگاه بیشتر والدین و معلمان، فعالیت مفرط حرکتی نشانه بیش فعالی است؛ اما امروزه سه ویژگی مهم این اختلال را بی‌توجهی، تکانشگری و پرتحرکی می‌دانند. در مورد این مشخصه‌ها سؤالاتی مطرح است از جمله: مرز رفتار عادی و غیرعادی کدام است؟ آیا هرگونه حواس‌پرتی، پرتحرکی و تکانشگری نشانه اختلال ADHD است؟ همین نامشخص بودن مرز رفتار عادی و غیرعادی گاه باعث تشخیص‌های نامناسب و زدن برچسب‌های ناچسب می‌شود. آثار این برچسب‌ها بر شخصیت و روان کودکان ویران کننده است. آگاهی والدین، معلمان و اطرافیان این کودکان از علائم و نشانه‌های اختلال بیش فعالی، علل و عوامل احتمالی ایجاد کننده و شیوه‌های تشخیص و درمان آن، منجر به اتخاذ روش‌های تربیتی صحیح از سوی آن‌ها می‌شود و از تشخیص‌ها و برچسب‌های نامناسب می‌کاهد. مطالب این نوشتار در راستای هدف مذکور می‌باشد.

کلید واژه ها: انواع بیش فعالی، شیوه تشخیص بیش فعالی، عوامل ژنتیکی، عوامل عصبی و شیمیایی، سم‌های محیطی، خانواده و رفتار والدین، عوامل مربوط به تغذیه، عوامل روانشناختی، کمک گرفتن از افراد مرتبط با کودک، استفاده از آزمون‌های روانی، معیارهای تشخیص انجمن روانپزشکی آمریکا (۱۹۹۴)، نکات مهم برای درمانگران، دارودرمانی، رفتاردرمانی، اصلاح شناختی-رفتاری،  آموزش والدین، راهبردهای مداخله‌ای مدرسه محور (آموزش معلمان)، آموزش کنترل خود، درمان چند الگویی، مداخلات درمانی مورد اختلاف، راهکار طلایی برای والدین، نقش والدین در یادگیری کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی /نقص توجه، راهکار طلایی برای آموزگاران، معلمین و عوامل مدرسه

عنوان کتاب:

رابطه بین باورهای ارتباطی و سازگاری زناشویی با رضایت جنسی

نویسندگان:

ناصر خداپرست نصرآباد سفلی، مهران روزبهی،  آرزو همام ذاکری لنگرودی، لیلا صابری منش و ندا صابری منش

ناشر:

انتشارات شلمچه

قطع کتاب:

وزیری

شابک:

۹۷۸-۶۰۰-۸۲۰۵-۱۴-۲

تعداد صفحه:

۸۸

قیمت:

۸۰۰۰ تومان

معرفی کتاب: زیباترین پیوند بشری، پیوند پاک دو انسان بر اساس مقررات الهی است که حیات نسل بشر را میسر ساخته و زندگی را تداوم می‌بخشد. محصول این پیوند مبارک فطری که به تأیید آسمانی همراه گشته، کانون مقدس خانواده است که بقایش برکات بسیار و زوالش آفات و ضایعات فراوان در بردارد، تربیت انسان‌های بزرگ که تاریخ را با همت بلند خود شکل داده‌اند، توسط پدران و مادرانی انجام گرفته که در این کانون نورانی به انجام وظیفه پرداختند؛ واحد کوچک خانواده که جامعه بزرگ بشری از آن ساخته شده، تربیت انسان‌ها را از بعد اخلاقی، روحی و اجتماعی عهده‌دار است. بدون وجود کانون گرم خانواده، شیرازه جوامع بشری گسسته شده، تعادل حیات انسانی از بین خواهد رفت از این رو انسان در طول تاریخ، به منظور بقاء نسل، ملزم و نیازمند به نزدیکی و آمیزش بوده است. تمایلات جنسی، پدیده‌ای است که اهمیت به آن، امری واقع‌بینانه و نادیده انگاشتن آن از محالات می‌باشد؛ زیرا مانند سایر امیال غریزی انسان از آغاز تولد وجود داشته و متناسب با رشد و متحول و شکوفا می‌شود (فاخری، ۱۳۸۶). پایه زندگی مشترک بر انس، محبت و عاطفه بنا شده است تا زمینه آرامش زن و شوهر فراهم شود. قرآن کریم می‌فرماید: «و از آیات و نشانه‌های خداوند این است که برای شما از خودتان همسرانی قرارداد تا پیش آن‌ها آرام بگیرید و در میان شما مودت و رحمت قرارداد. به درستی که در این کار نشانه‌هایی است برای آنان که بیندیشند». (روم: ۲۱) بی‌شک، یکی از عوامل رضایت‌مندی از زندگی، داشتن رابطه جنسی سالم و مطلوب است. این رابطه هم می‌تواند به صورت پیشگیری از تنش و ایجاد میل به سازگاری تأثیرگذار باشد و هم فرو کاهنده تنش‌های موجود باشد و در درمان آن مؤثر واقع شود. در بسیاری از موارد، جلوه‌گری اختلاف‌ها و احساس فاصله میان همسران را می‌توان به رابطه جنسی آن‌ها مربوط دانست و با حدس قوی، ریشه مشکل را آنجا بررسی کرد (حسین زاده، ۱۳۹۰) ازدواج فرایندی است که از کنش متقابل بین زن و مرد که برخی شرایط قانونی را تحقق بخشیده‌اند و مراسمی برای برگزاری زناشویی خود بر پا داشته‌اند و به طور کلی عمل آن‌ها مورد پذیرش قانون قرار گرفته است و این فرایند ازدواج نام دارد. همچنین ازدواج ارتباطی را می‌سازد که در مقایسه با دیگر ارتباطات انسانی دارای تمامیتی است بی‌نظیر؛ به عبارت دیگر ارتباطات انسانی دیگر یک بعد از ابعاد حیات را می‌پوشانند در حالی که زوجیت دارای ابعاد زیستی، اقتصادی، عاطفی و نیز روانی است به عبارت دیگر همزیستی زوجین در درون خانواده آنان را چنان در گردونه ارتباطات مختلف ازدواج قرار می‌دهد که به هیچ وجه قابل مقایسه با هیچ یک از ارتباطات انسانی نیست.

کلید واژه ها: تعریف نظری، باورهای ارتباطی، سازگاری زناشویی، رضایت جنسی، باورهای ارتباطی، نقش کلمات و جملات در روابط زناشویی، فنون برقراری ارتباط در روابط زناشویی، عوامل مؤثر در ارتباط، نظریه باورهای ارتباطی، سازگاری زناشویی، تعریف سازگاری، خصوصیات سازگاری، عوامل مؤثر بر سازگاری زناشویی، عواملی که سازگاری زناشویی را دشوار می‌سازد، خصوصیات انسان سازگار، نظریه‌های سازگاری زناشویی، تبعیض جنسیتی، عوامل مؤثر بر رضایت جنسی، عوامل مؤثر بر نارضایتی جنسی در زندگی زناشویی، تمایلات روانی-جنسی، نظریه‌های مربوط به رضایت جنسی، لازمه حفظ روابط زناشویی، تعهد در زندگی زناشویی، چالش‌های زندگی مشترک، تعادل بین نیاز به وابستگی و نیاز به استقلال، خانواده نابسامان، علل خانواده نابسامان، راه‌های مقابله با اختلالات زناشویی

عنوان کتاب:

کیفیت زندگی، بهزیستی روان‌شناختی و راهبردهای کنترل فکر در همسران افراد معتاد

نویسندگان‌:

مهران روزبهی،  لیلا صابری منش، ندا صابری منش، یاسر مظاهری، ناصر خداپرست نصرآباد سفلی

ناشر:

انتشارات شلمچه

قطع کتاب:

وزیری

شابک:

۹۷۸-۶۰۰-۸۲۰۵-۱۷-۳

تعداد صفحه:

۷۶

قیمت:

۸۰۰۰  تومان

معرفی کتاب: مواد مخدر و مصرف آن، به معضلی بزرگ برای سلامت جسمانی و روانی خانواده‌ها و به خصوص همسران معتادان تبدیل شده است. کتاب حاضر با هدف پیش‌بینی کیفیت زندگی و بهزیستی روان‌شناختی بر اساس راهبردهای کنترل فکر در همسران افراد معتاد به مواد مخدر مراجعه کننده به مراکز ترک اعتیاد انجام گردید. نتایج این کتاب نشان داد بین کیفیت زندگی و بهزیستی روان‌شناختی با میزان استفاده از راهبردهای کنترل فکر (حواس‌پرتی، کنترل اجتماعی، نگرانی، خودتنبیهی و ارزیابی مجدد) در همسران افراد معتاد مراجعه کننده به مراکز ترک اعتیاد رابطه وجود دارد و این رابطه در سطح ۰۵/۰ معنادار گردید. و می‌توان نتیجه گرفت که با آموزش راهبردهای کنترل فکر و استفاده مناسب از آن‌ها می‌توان موجب بهبود کیفیت زندگی و سلامت روان‌شناختی در همسران افراد معتاد به مواد مخدر گردید.مسأله وابستگی به مواد و سوءمصرف آن پای خویش را از مرزهای بهداشتی-درمانی فراتر نهاده و به یک معضل اجتماعی-درمانی تبدیل شده است. افزایش مصرف مواد مخدر در طی سده گذشته، نگرانی روز افزونی را برای کلیه جوامع به دنبال داشته است. مطالعات نشان داده که مصرف مواد مخدر در متولدین دهه بیست و سی میلادی از دو درصد به بیست درصد افزایش یافته است و همچنین در متولدین دهه پنجاه وجود داشته است. مصرف مواد مخدر سیر نوسان داشته به طوری که با وجود گذشت قرن‌ها، جهان شاهد افزایش مصرف در دهه اول تا دوم، دهه ششم تا هشتم و اواسط دهه نهم میلادی بوده است (عصاریان و همکاران، ۱۳۷۹). مواد فعال‌ساز روانی بیشتر از تاریخ در بسیاری از فرهنگ‌ها مورد  استفاده قرار می‌گرفته است. در هندوستان دو هزار سال قبل از میلاد مسیح به مصرف ماری‌جوانا اشاره شده است و استفاده از الکل به عصر حجر (سنگ) برمی‌گردد (هاشمی، ۱۳۹۰).

کلید واژه ها: راهبردهای کنترل فکر، بهزیستی روان‌شناختی، کیفیت زندگی، تاریخچه کیفیت زندگی، تعاریف کیفیت زندگی، فضای مفهومی کیفیت زندگی، کیفیت زندگی از دیروز تاکنون، عوامل مؤثر بر کیفیت زندگی، عوامل مؤثر بر کیفیت زندگی از دیدگاه فرانس، ویژگی‌های کیفیت زندگی، ابعاد کیفیت زندگی، اصول اساسی کیفیت زندگی، کاربردهای اندازه‌گیری کیفیت زندگی، اندازه‌گیری کیفیت زندگی، شیوه‌های بهبود کیفیت زندگی، بهزیستی روان‌شناختی، تعریف بهزیستی روان‌شناختی، مؤلفه‌های بهزیستی روان‌شناختی، راهبردهای کنترل فکر، تعریف راهبردهای کنترل فکر، شناخت و فراشناخت، دانش فراشناخت، تجربه فراشناختی، متغیرهای فراشناخت از دیدگاه ولز، انواع فراشناخت، از فراحافظه تا فراشناخت، کنترل اجرایی، راهبردهای کنترل فکر در مدل فراشناختی، الگوی عملکرد خودتنظیمی، باورهای فراشناختی و اختلالات هیجانی

عنوان کتاب:

راهنمایی‌های حرفه‌ای CBT برای ACT (چگونه شکاف‌های میان رفتار درمانی شناختی و درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد را پر کنیم)

تالیف:

ژوزف وی. سیاروچی و آن بیلی

ترجمه:

مهران روزبهی، شیلا محسنی، آرزو همام ذاکری لنگرودی و یاسر مظاهری

ناشر:

انتشارات شلمچه

قطع کتاب:

وزیری

شابک:

۹۷۸-۶۰۰-۸۲۰۵-۲۰-۳

تعداد صفحه:

۲۲۰

قیمت:

۱۸۰۰۰ تومان

معرفی کتاب:  CBT دهه‌هاست که برای بهبود زندگی افراد ایجاد شده است؛ اما ACT یک روش درمانی جدید است. تاریخچه روانشناسی نشان می‌دهد که وقتی یک درمان جدید معرفی شود، افراد به دنبال آن رفته و کم کم بینش‌های درمان‌های گذشته را فراموش می‌کنند. برخی از این درمان‌ها شامل این موارد بودند: درمان درمان‌جو محور، درمان روان پویشی، گشتالت درمانی، رفتاردرمانی احساسی-منطقی، طرح‌واره درمانی، درمان مبتنی بر احساس، درمان ساختاری فردی، درمان راه‌حل محور، درمان وجودی، آموزش تلقیح استرس و غیره. بدون شک هر کدام از این روش‌ها می‌تواند نکته با ارزشی به همراه داشته باشد. نباید فقط به یک بسته درمانی یا برچسب درمانی تکیه کنیم. لازم است تا یک نظریه یا فلسفه هدایت‌کننده‌ای را به همراه داشته باشیم. این روند ما را از اصلیت و شکل روش‌های درمانی دور کرده و در عوض به ما یاد می‌دهد تا فقط بر عملکرد آن متمرکز شویم. تکنیک‌های آمده در این کتاب از لحاظ فرم با یکدیگر متفاوت‌اند و از منابع مختلفی برداشت شده‌اند؛ اما با این حال تمام آن‌ها بر اساس یک نظریه (نظریه چهارچوب ارتباطی) و فلسفه (زمینه گرایی کاربردی) مشابه هستند. تمامشان یک هدف دارند که آن‌هم بهبود رفتار سازگار ارزشی و منعطف است. در نهایت معتقدیم که تشابه متخصصین CBT و ACT بیشتر از تفاوتشان است. شاید بزرگ‌ترین شباهتشان در سطح ارزشی‌شان باشد. متخصصین ACT و CBT سعی می‌کنند به افراد کمک کنند (۱) کمتر رنج ببرند، (۲) زندگی‌شان را تحت کنترل خودشان بگیرند، (۳) به استعدادهایشان بیشتر توجه کنند، (۴) دوستی و عشق را افزایش دهند. این ارزش‌ها اصیل هستند. امیدواریم که این کتاب عملکرد مناسبی در جهت این اهداف داشته باشد.

کلید واژه ها: پیش به سوی یکپارچگی ACT و CBT، فرار از تله‌های زبانی، نظریه چارچوب ارتباطی: استدلال‌های مرتبط با کاهش رنج انسان، فرآیندهای زبانی می‌توانند بر تجربه پیروز شوند، تمرین درمان‌جو، تشدید تکنیک‌های سنتی CBT، درک راهکارهای تغییر شناختی، نگاهی دیگر به چالش‌های شناختی، یادگیری مسائل از طریق جمع و نه تفریق، خودشناسی از طریق خود اکتشافی، پذیرش و عمل، چطور فرضیات فلسفه‌ای باعث شکل‌گیری زندگی‌مان می‌شوند؟، نکات فلسفی آغازین، قدرت روش‌های ماشینی تفکر، جهان‌بینی جایگزین: زمینه گرایی کاربردی، احتمال پذیرش افراطی، زنان چه چیزی می‌خواهند؟، آیا خوشبختی واقعاً حق طبیعی است؟، رویکردی برای بهبود پذیرش، ارزش‌ها و تعهدات، رفتار ارزشی و فعال، شفاف‌سازی ارزش‌ها: بررسی مفاهیم زندگی، تمرین Sweet-spot، تمرین: وظیفه طبقه‌بندی کارت، شفاف‌سازی ارزش‌ها تا عملکرد متعهدانه، تمرینی برای تبدیل ارزش به عمل، بهبود هوش هیجانی، ارزش عملی هوش هیجانی، آموزش اجتماعی- هیجانی، بازی جمع با صفر و توهم خود تفکیکی

عنوان کتاب:

پیش‌بینی صمیمیت زوجین از طریق الگوهای تربیتی خانواده (با استفاده از نرم‌افزار spss و Smart pls)

نویسندگان:

اسماعیل پولادی    پروانه بیاتی

ناشر:

انتشارات شلمچه

قطع کتاب:

وزیری

شابک:

۹۷۸-۶۰۰-۸۸۱۳-۷۳-۶

تعداد صفحه:

۱۶۲

قیمت:

۲۰۰۰۰ تومان

معرفی کتاب: خانواده به عنوان اولین نهاد جامعه‌پذیری و کهن‌ترین هسته طبیعی، در همه جوامع انسانی وجود داشته و بشر تاکنون نتوانسته است جایگزینی برای آن بیابد و این موضوع حضور همیشگی این نهاد اجتماعی و اهمیت وجودی آن را نشان می‌دهد. لذا اهمیت خانواده بسیاری از اندیشمندان را بر آن داشته که در حوزه‌های گوناگون و با رویکردهای متفاوت همچون الگوی تربیتی خانواده به تحقیق و بررسی در این موضوع بپردازد. بنابراین در زمینه تأثیر خانواده بر مناسبات زندگی زوجین مطالعات فراوان و نظریات متعددی ارائه گردیده است. از جمله جامعه شناسان که خانواده را نه به مثابه یک مورد و نه به عنوان یک مقوله صرفاً تاریخی، بلکه به مثابه یک نهادی اجتماعی می‌بینند که در حال پویایی است. در این رویکرد، خانواده به عنوان اولین نهاد اجتماعی، عاملی مهم در انتقال ارزش‌ها، تربیت نسلی و در نهایت تضمین کننده جامعه سالم و متعادل است.نظریه‌های تکاملی، مبادله، کنش متقابل نمادین و کارکردی از جمله کارکردهای حوزه جامعه‌شناسی خانواده می‌باشند که هر یک از نگاه خاصی خانواده را مورد مطالعه قرار می‌دهند. این کتاب تلاشی است جهت بررسی علمی با رویکردی جامعه‌شناختی در مورد نقش و تأثیر الگوهای تربیتی خانواده بر صمیمیت مناسبات و رفتارهای زندگی مشترک زوجین می‌باشد.

کلید واژه ها: تعریف خانواده، اهمیت خانواده در دوران کودکی، اهمیت خانواده در دوران نوجوانی، انگیزه تشکیل خانواده، ویژگی خانواده، نقش و کارکرد خانواده، نگاهی به ازدواج در ایران در اعصار گذشته، پدیده اجتماعی ازدواج، ضرورت آموزش خانواده، جایگاه خانواده در تربیت انسان، دین‌داری و الگوی تربیت خانواده، شیوه‌های تربیت دینی خانواده، خانواده و رسانه، نقش خانواده و رسانه در فرهنگ‌پذیری افراد جامعه، تأثیر پیام‌های رسانه بر خانواده، عوامل مرتبط با اختلافات خانوادگی، تاریخچه تحول سبک خانواده در ایران، انواع خانواده از نظر تربیت، ابعاد خانواده در اندیشه نظریه‌پردازان علوم انسانی، جامعه‌شناسی خانواده، نظریه کنش ارتباطی هابرماس، نظریه کنش متقابل نمادین، نظریه کارکردگرایی ساختاری و دیدگاه نهادی، نظریه نقش جنسیتی پارسونز، نظریه سبک الگوی خانواده بامرایند، نظریه جهت‌گیری مذهبی گوردن آلپورت

عنوان کتاب:

روان‌شناسی و نظام حقوقی

نویسندگان:

صادق بازیار، روح اله محمدی

ناشر:

انتشارات شلمچه

قطع کتاب:

وزیری

شابک:

۹۷۸-۶۰۰-۸۸۱۳-۷۴-۳

تعداد صفحه:

۱۳۲

قیمت:

۱۵۰۰۰ تومان

معرفی کتاب: بی‌شک، سرمایه انسانی در شرایطی باعث رشد و توسعه اخلاقی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی جوامع می‌شود که پدیده بزهکاری و جرم آن را تهدید نکند؛ بنابراین برای تحقق سرمایه انسانی و حفظ آن، یکی از مهم‌ترین اقداماتی که دولت‌ها باید در برنامه‌های کلان خود لحاظ کنند، مهار بزهکاری و جرم است، زیرا بزهکاری و جرم، تهدید کننده و نابودگر جدی سرمایه اجتماعی و سلامت جامعه است و به همین دلیل این مسئله یکی از دغدغه‌های کنونی دولت‌ها به شمار می‌آید. این دغدغه‌ها زمانی جدی‌تر می‌شود که بدانیم نوجوانان و جوانان، که اصلی‌ترین بخش نیروی انسانی و همچنین سرمایه انسانی هر جامعه به شمار می‌روند، بیشتر از سایر گروه‌های اجتماعی در معرض بزهکاری و بزه دیدگی قرار دارند. نوجوانان و جوانان، بخش مهم و پایه‌ای سرمایه انسانی هر جامعه به حساب می‌آیند که در عین حال، بیشتر از سایر گروه‌های جامعه در معرض بزهکاری و بزه دیدگی قرار دارند و با این حال در جوامع کنونی نیاز به تمهیداتی است برای بهبود و کاهش جرائم و نابهنجاری‌های اجتماعی که می‌توان از علوم جامعه‌شناسی و روان‌شناسی کمک گرفت که ما روابط و عوامل مؤثر بر ایجاد بزهکاری و جرم و جنایت را از زاویه علوم فوق و سایر علوم بررسی کردیم که انشاء الله مفید واقع شود.

کلید واژه ها: حقوق چیست؟، رابطه حقوق با اخلاق، تفاوت‌های اخلاق و حقوق، آغاز روان‌شناسی و کاربران برای پیشبرد اهداف حقوقی، پرخاشگری یکی از عوامل بروز جرم، نقش و کارکرد جامعه و خانواده بر پیشگیری از جرم، مفهوم جرم و نسبت آن با اخلاق، مفهوم مجازات و نسبت آن با اخلاق، جرم افراد روانی، مجرمان ناسازگار، قانون و اختلالات روانی، جایگاه بیماران روانی، پیشگیری قبل از جرم، سختی‌های قضاوت درباره افراد روان‌پریش، بررسی تخفیف کیفر در قانون مجازات اسلامی، روان‌شناسی و کاربرد آن در مسائل حقوقی، شرایط تخفیف کیفر در قانون مجازات اسلامی مصوب ۹۲، گذشت شاکی یا مدعی خصوصی، ندامت، حسن سابقه یا وضع خاص متهم، اعلام متهم قبل از تعقیب یا اقرار مؤثر وی در حین تحقیق و رسیدگی، ارتکاب جرم و اعمال قانون، مسؤولیت کیفری یا جزایی، ویژگی‌های عوامل رافع مسؤولیت کیفری، انواع عوامل رافع مسؤولیت کیفری، تقلیل مسؤولیت، روان‌شناسی کیفری، رابطه جرم با فیزیک افراد، تقسیم‌بندی لومبروزو در مورد مجرمین، عوامل اجتماعی جرم، چرا انسان‌ها مرتکب جرم و جنایت می‌شوند؟، جرم و مصادیق آن